Słownik Internetu - R



|Strona Główna | A |B |C |D |E |F |G |H |I |J | K |L |M |N |O |P | R |S |T |U | V |W |X |Y |Z |


RADIUS : Skrót dla protokołu Remote Authentication Dial-In User Service . Proponowany protokół internetowy, w którym serwer uwierzytelniania udostępnia informacje autoryzacji i uwierzytelniania serwerowi sieciowemu, do którego użytkownik próbuje się połączyć

RADSL : Skrót do rate-adaptive asymmetric digital subscriber line . Elastyczna, szybka wersja ADSL (asymetryczna cyfrowa linia abonencka), która jest w stanie dostosować prędkość transmisji (szerokość pasma) w oparciu o jakość sygnału i długość linii transmisyjnej. Gdy jakość sygnału poprawia się lub pogarsza, gdy używana jest linia transmisyjna, prędkość transmisji jest odpowiednio dostosowywana

RAID : Akronim dla redundant array of independent (or inexpensive) disks. Metoda przechowywania danych, w której dane są dystrybuowane w grupie dysków komputerowych, które działają jako pojedyncza jednostka pamięci. Wszystkie informacje przechowywane na każdym z dysków są duplikowane na innych dyskach w tablicy. Ta nadmiarowość gwarantuje, że żadne informacje nie zostaną utracone, jeśli jeden z dysków ulegnie awarii. RAID jest zwykle używany na serwerach sieciowych, gdzie dostępność danych jest krytyczna i wymagana jest odporność na awarie. Istnieją różne zdefiniowane poziomy RAID, z których każdy oferuje różne kompromisy między szybkością dostępu, niezawodnością i kosztami.

RARP : Akronim dla Reverse Address Resolution Protocol . Protokół TCP / IP do określania adresu IP (lub adresu logicznego) węzła w sieci lokalnej połączonej z Internetem, gdy znany jest tylko adres sprzętowy (lub adres fizyczny). Podczas gdy RARP odnosi się tylko do znalezienia adresu IP, a ARP technicznie odnosi się do przeciwnej procedury, ARP jest powszechnie stosowany dla obu zmysłów.

RAS : Akronim dla reliability, availability, serviceability

read notification [czytaj powiadomienie] : Funkcja poczty e-mail, która informuje nadawcę, że wiadomość została przeczytana przez odbiorcę.

RealAudio : Technologia strumieniowego przesyłania dźwięku opracowana przez RealNetworks, Inc., do dystrybucji plików dźwiękowych z radia i FMquality przez Internet w czasie rzeczywistym. RealAudio opiera się na dwóch komponentach: oprogramowaniu klienckim do dekompresji dźwięku w locie i oprogramowania serwera do jego dostarczania. Oprogramowanie klienckie jest bezpłatne, rozpowszechniane jako program do pobrania lub jako część oprogramowania przeglądarki.

RealPlayer : Internetowy odtwarzacz multimediów i wtyczka do przeglądarki opracowana przez RealNetworks, Inc., która obsługuje odtwarzanie RealAudio i RealVideo, a także niektórych innych formatów, po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek. Obecna wersja pozwala użytkownikom RealPlayer surfować po treściach multimedialnych bezpośrednio z odtwarzacza lub przez przeglądarkę internetową.

RealSystem G2 : Otwarta, oparta na standardach platforma do przesyłania strumieniowego audio i wideo przez Internet i inne sieci TCP / IP opracowana przez RealNetworks, Inc. RealNetystem G2 został wprowadzony przez RealNetworks w swoich odtwarzaczach audio i wideo, serwerach i narzędziach programistycznych w 1998 roku. Wśród innych funkcji RealSystem G2 skaluje się do różnych szerokości pasma, w tym strumieniowanie, które dostosowuje dostarczanie do dostępnej przepustowości i obsługuje SMIL (Synchronized Multimedia Integration Language) do prezentacji multimedialnych.

RealSystem Producer :Aplikacja opracowana przez RealNetworks, która konwertuje większość rodzajów plików wideo i dźwiękowych na formaty RealMedia do użytku jako media strumieniowe w Internecie lub w firmowym intranecie.

Serwer RealSystem : Oprogramowanie opracowane przez RealNetworks w celu umożliwienia serwerowi emisji mediów strumieniowych. Dostępnych jest kilka wersji RealSystem Server, zaprojektowanych w celu zaspokojenia potrzeb, od małych serwerów intranetowych po duże serwery proxy.

Protokół kontroli w czasie rzeczywistym : Skalowalny protokół kontroli transportu, który współpracuje z protokołem RTP (Real-Time Protocol) do monitorowania transmisji w czasie rzeczywistym do wielu uczestników przez sieć - na przykład podczas wideokonferencji. Protokół kontroli w czasie rzeczywistym (RTCP) przesyła pakiety kontroli informacje w regularnych odstępach czasu i służą do ustalenia, jak dobrze informacje są dostarczane do odbiorców.

system operacyjny w czasie rzeczywistym : System operacyjny zaprojektowany na potrzeby środowiska kontrolowanego przez proces. System operacyjny w czasie rzeczywistym rozpoznaje, że odpowiedzi muszą być podejmowane, a zadania wykonywane natychmiast, bez opóźnień. Systemy operacyjne w czasie rzeczywistym są zwykle używane jako systemy wbudowane w urządzeniach i aplikacjach wymagających krytycznej czasowo reakcji, takich jak telekomunikacja, kontrola ruchu lotniczego i funkcje robotyczne.

Protokół w czasie rzeczywistym : Standardowy internetowy protokół transportowy wykorzystywany do dostarczania danych w czasie rzeczywistym, w tym audio i wideo. Protokół czasu rzeczywistego (RTP) działa zarówno z usługami emisji pojedynczej (pojedynczy nadawca, pojedynczy odbiorca), jak i multiemisji (pojedynczy nadawca, wielu odbiorców). RTP jest często używany w połączeniu z protokołem RTCP (Real-Time Control Protocol), który monitoruje dostarczanie.

przesyłanie strumieniowe w czasie rzeczywistym : Proces dostarczania pliku multimediów przesyłanych strumieniowo przez wyspecjalizowany serwer multimediów przesyłanych strumieniowo przy użyciu protokołu przesyłania strumieniowego w czasie rzeczywistym (RTSP). W przypadku przesyłania strumieniowego w czasie rzeczywistym sam plik jest odtwarzany na serwerze multimediów strumieniowych, nawet jeśli jest wyświetlany na komputerze, który go otworzył. Strumieniowanie w czasie rzeczywistym przesyła z większą przepustowością niż strumieniowanie HTTP. Jest często używany do transmisji wydarzeń na żywo, takich jak koncerty lub główne adresy konferencji.

Protokół przesyłania strumieniowego w czasie rzeczywistym : Protokół kontrolny do dostarczania przesyłanych strumieniowo danych multimedialnych przez sieci protokołu internetowego (IP). Protokół przesyłania strumieniowego w czasie rzeczywistym (RTSP) został opracowany przez Columbia University, Progressive Networks i Netscape i został przedstawiony jako proponowany standard do IETF (Internet Engineering Task Force). RTSP został zaprojektowany do wydajnego dostarczania w czasie rzeczywistym, na żywo lub przechowywanego audio i wideo w sieci. Może być używany zarówno dla grup odbiorców, jak i do dostarczania na żądanie do jednego odbiorcy.

RealVideo : Technologia przesyłania strumieniowego opracowana przez RealNetworks, Inc., do dystrybucji wideo w intranecie i Internecie. RealVideo przesyła wideo z serwera w formie zakodowanej (skompresowanej). Wideo i towarzyszący mu dźwięk są oglądane po stronie klienta za pomocą odtwarzacz oprogramowania. RealVideo działa zarówno z multiemisją IP, jak i IP, i podobnie jak RealAudio, nie wymaga przesyłania kompletnych plików przed rozpoczęciem odtwarzania.

powiadomienie o otrzymaniu : Funkcja wiadomości e-mail informująca nadawcę, że odbiorca otrzymał wiadomość.

rec. grupy dyskusyjne : Grupy dyskusyjne Usenet, które są częścią rec. hierarchia, a których nazwy mają prefiks rec. Te grupy dyskusyjne obejmują tematy poświęcone dyskusjom na temat zajęć rekreacyjnych, hobby i sztuki.

Rada doradcza ds. Oprogramowania rekreacyjnego : Niezależna organizacja non-profit założona jesienią 1994 r. Przez grupę sześciu organizacji handlowych pod przewodnictwem Software Publishers Association. Celem Rady było stworzenie nowego, obiektywnego systemu oceny treści oprogramowania rekreacyjnego i innych mediów, takich jak Internet

RedBook : 1. Dokumenty normatywne amerykańskiej agencji bezpieczeństwa narodowego zatytułowane „Zaufana sieć interpretacji kryteriów oceny zaufanego systemu komputerowego (NCSC-TG-005)” i „Zaufana sieć interpretacji (NCS-TG-011)”. Dokumenty te definiują system ocen od A1 (najbardziej bezpieczny) do D (niezabezpieczony), wskazujących na zdolność sieci komputerowej do ochrony poufnych informacji. Porównaj książkę Orange (definicja 1). 2. Książka specyfikacji napisana przez Sony Corporation i Philips Corporation i zatwierdzona przez ISO, obejmująca audio płyty kompaktowe. Porównaj Green Book, Orange Book (definicja 2). 3. Opublikowane standardy telekomunikacyjne przez CCITT.

odblaskowe trasy : W sieciach rozległych proces używania reflektora do dystrybucji danych, zmniejszając w ten sposób obciążenie serwera sieciowego.

reflektor : Program, który wysyła wiadomości do wielu użytkowników po otrzymaniu sygnału od jednego użytkownika. Powszechnym typem odbłyśnika jest odbłyśnik wiadomości e-mail, który przekazuje wszelkie wiadomości e-mail wysłane do niego wielu adresatom znajdującym się na liście. Zobacz także wielu odbiorców.

kod regionowy : Kody w tytułach filmów DVD i napędach DVD-ROM, które uniemożliwiają odtwarzanie niektórych dysków DVD w niektórych regionach geograficznych. Kody regionalne są częścią specyfikacji DVD.

względny adres URL : Skrót od względnego jednolitego lokalizatora zasobów. Forma adresu URL, w której domena i niektóre lub wszystkie nazwy katalogów są pomijane, pozostawiając jedynie nazwę dokumentu i rozszerzenie (i być może częściową listę nazw katalogów). Wskazany plik znajduje się w lokalizacji względem ścieżki do bieżącego dokumentu.

remailer : Usługa, która będzie przekazywać wiadomości e-mail, jednocześnie ukrywając adres e-mail autora wiadomości. Z remailerów mogą korzystać osoby, które chcą zachować swoją prywatność lub uniknąć niechcianych komercyjnych wiadomości e-mail (UCE). Remailery mogą być również wykorzystywane do ukrywania tożsamości osób i firm wysyłających spam lub złośliwe lub fałszywe wiadomości e-mail. zdalne przym. Nie w bezpośrednim sąsiedztwie, jako komputer lub inne urządzenie znajdujące się w innym miejscu (pokoju, budynku lub mieście) i dostępne za pośrednictwem pewnego rodzaju kabla lub łącza komunikacyjnego.

zdalny dostęp : Korzystanie ze zdalnego komputera.

serwer dostępu zdalnego : Host w sieci LAN (sieć lokalna) wyposażony w modemy umożliwiające użytkownikom łączenie się z siecią za pośrednictwem linii telefonicznych.

Usługa zdalnego dostępu : Oprogramowanie systemu Windows, które umożliwia użytkownikowi uzyskanie zdalnego dostępu do serwera sieciowego za pośrednictwem modemu.

Usługi instalacji zdalnej : Usługi oprogramowania, które pozwalają administratorowi zdalnie konfigurować nowe komputery klienckie, bez konieczności odwiedzania każdego klienta. Klienci docelowi muszą obsługiwać zdalne uruchamianie.

zdalne logowanie : Działanie polegające na zalogowaniu się do komputera w odległej lokalizacji za pomocą połączenia transmisji danych z komputerem, z którego obecnie korzysta. Po zdalnym zalogowaniu komputer użytkownika zachowuje się jak terminal podłączony do zdalnego systemu. W Internecie zdalne logowanie odbywa się głównie przez rlogin i telnet.

zdalne wywołanie procedury : Podczas programowania połączenie jednego programu z drugim programem w systemie zdalnym. Drugi program zazwyczaj wykonuje zadanie i zwraca wyniki tego zadania do pierwszego programu.

system zdalny : Komputer lub sieć, do której zdalny użytkownik uzyskuje dostęp za pośrednictwem modemu.

zdalny terminal : Terminal, który znajduje się w miejscu usuniętym z komputera, do którego jest podłączony. Zdalne terminale wykorzystują modemy i linie telefoniczne do komunikacji z komputerem hosta.

Przemianować : Polecenie w większości klientów protokołu przesyłania plików (FTP) oraz w wielu innych systemach, które pozwala użytkownikowi przypisać nową nazwę do pliku lub plików.

przekaźnik : Urządzenie stosowane w obwodach komunikacyjnych, które zmniejsza zniekształcenia poprzez wzmocnienie lub regenerację sygnału, dzięki czemu można go przekazywać w pierwotnej sile i formie. W sieci repeater łączy dwie sieci lub dwa segmenty sieci w warstwie fizycznej modelu referencyjnego ISO / OSI i regeneruje sygnał.

powtórka ataku : Atak, w którym ważna wiadomość jest przechwytywana, a następnie wielokrotnie retransmitowana, w celach oszukańczych lub w ramach większego schematu ataku.

replikacja : W rozproszonym systemie zarządzania bazą danych proces kopiowania bazy danych (lub jej części) do innych części sieci. Replikacja pozwala na synchronizację rozproszonych systemów baz danych.

Sieć informacyjna bibliotek badawczych: Połączony katalog online Grupy Research Libraries Group, który obejmuje wiele głównych bibliotek badawczych w Stanach Zjednoczonych

rozkład : Proces tłumaczenia między adresem nazwy domeny a adresem IP.

resolve : 1. Aby dopasować jedną informację do drugiej w bazie danych lub tabeli odnośników. 2. Aby znaleźć ustawienie, w którym nie występują konflikty sprzętowe. 3. Aby przekonwertować adres logiczny na adres fizyczny lub odwrotnie. 4. Aby przekonwertować nazwę domeny internetowej na odpowiadający jej adres IP.

ratunek : Dowolna część systemu komputerowego lub sieci, taka jak napęd dyskowy, drukarka lub pamięć, którą można przydzielić programowi lub procesowi podczas jego działania.

alokacja zasobów : Proces dystrybucji urządzeń systemu komputerowego do różnych elementów zadania w celu wykonania zadania.

Struktura opisu zasobu : Specyfikacja opracowana przez konsorcjum World Wide Web (W3C) w celu zdefiniowania elastycznej infrastruktury do organizowania i zarządzania metadanymi (danymi o danych) w Internecie i Internecie. Struktura opisu zasobu ma na celu zapewnienie frameworku opartego na języku XML (eXtensible Markup Language), który może ustandaryzować sposób wymiany metadanych (lub metakontentu) przez aplikacje. Możliwe zastosowania obejmują wyszukiwarki, systemy oceny treści i inne obszary, w których wymiana informacji o danych jest cenna.

plik zasobów : Plik składający się z danych zasobów i mapy zasobów, która je indeksuje.

Protokół konfiguracji rezerwacji zasobów : Protokół komunikacyjny zaprojektowany w celu umożliwienia „przepustowości na żądanie”. Zdalny odbiornik żąda, aby serwer rezerwował pewną część przepustowości dla strumienia danych; serwer odsyła wiadomość (podobną do RSVP wysłanej w odpowiedzi na zaproszenie) wskazującą, czy żądanie zostało spełnione.

udostępnianie zasobów : Udostępnianie plików, drukarek i innych zasobów sieciowych do użytku przez innych.

wirus retro : Rodzaj wirusa, który zapobiega wykryciu przez atakowanie lub wyłączanie programów antywirusowych.

powrót z martwych : Aby odzyskać dostęp do Internetu po rozłączeniu.

odwrotne przekazywanie ścieżki : Technika, która podejmuje decyzje dotyczące routingu przez sieć TCP / IP przy użyciu adresu źródłowego datagramu zamiast adresu docelowego. Odwrotne przekazywanie ścieżek jest używane w aplikacjach rozgłoszeniowych i rozsyłaniu grupowym, ponieważ zmniejsza nadmiarowe transmisje do wielu odbiorców.

RFC : krót nazwy prośby o komentarze. Dokument, w którym publikowany jest standard, protokół lub inne informacje dotyczące działania Internetu. RFC jest wydawany, pod kontrolą IAB, po dyskusji i służy jako standard. RFC można uzyskać ze źródeł takich jak InterNIC. Format tekstu sformatowanego n. Adaptacja DCA (Document Content Architecture), która służy do przesyłania sformatowanych dokumentów tekstowych między aplikacjami, nawet tymi działającymi na różnych platformach, np. Między IBM a kompatybilnymi i Macintoshes.

RIFF : Skrót od formatu pliku wymiany zasobów. Opracowany wspólnie przez IBM i Microsoft, RIFF jest szeroko zakrojoną specyfikacją zaprojektowaną do użycia w definiowaniu standardowych formatów dla różnych typów plików multimedialnych. RIFF, specyfikacja oznaczonego pliku, opiera się na nagłówkach, które „oznaczają” poszczególne elementy danych w pliku, identyfikując je według typu i długości. Ponieważ znaczniki identyfikują elementy danych, specyfikację RIFF można rozszerzyć o nowe typy elementów, jednocześnie obsługując starsze aplikacje, które mogą po prostu zignorować nowe, nierozpoznane elementy, które napotykają w pliku. AVI (Audio Video Interleaved) jest jednym z takich formatów plików.

ring network : LAN (sieć lokalna), w której urządzenia (węzły) są połączone w zamkniętej pętli lub w pierścieniu. Wiadomości w sieci pierścieniowej przesyłane są wokół pierścienia od węzła do węzła w jednym kierunku. Gdy węzeł odbiera wiadomość, sprawdza adres docelowy dołączony do wiadomości. Jeśli adres jest taki sam jak adres węzła, węzeł przyjmuje wiadomość; w przeciwnym razie regeneruje sygnał i przekazuje komunikat do następnego węzła w ringu. Taka regeneracja pozwala sieci pierścieniowej na pokonywanie większych odległości niż sieci gwiazd i magistrali. Pierścień można również zaprojektować tak, aby ominął każdy źle działający lub uszkodzony węzeł. Jednak ze względu na zamkniętą pętlę dodawanie nowych węzłów może być trudne. Również nazywany: topologia pierścienia. Zobacz także przekazywanie tokenów, sieć Token Ring.

rip : Aby przekonwertować dane audio z płyty kompaktowej na plik WAV lub inny format cyfrowy, zwykle w przygotowaniu do dalszego kodowania jako plik MP3

RIP : Skrót nazwy protokołu informacji o routingu. Protokół internetowy, zdefiniowany w RFC 1058, który definiuje wymianę informacji o tablicy routingu. Za pośrednictwem protokołu RIP każdy router w sieci wysyła swoją tablicę routingu do najbliższego sąsiada co 30 sekund. W ramach protokołu RIP routing zależy od liczby przeskoków między źródłem a miejscem docelowym. RIP to wewnętrzny protokół bramy (protokół używany przez bramki do wymiany informacji o routingu). Ponieważ nie jest to najskuteczniejszy z protokołów routingu, zastępuje go bardziej wydajny protokół Open Shortest Path First (OSPF).

RIPE : Skrót nazwy Reseaux IP EuropEens. Dobrowolna organizacja dostawców usług internetowych (ISP), której celem jest sprawnie działająca, ogólnoeuropejska sieć internetowa. Większość pracy wykonywanej przez RIPE jest obsługiwana przez dyskretne grupy robocze zajmujące się takimi zagadnieniami, jak zarządzanie bazą danych RIPE i techniczne pytania dotyczące sieci. RIPE zapewnia również usługi obejmujące rejestrację nazw domen w domenach internetowych najwyższego poziomu i przypisywanie adresów IP (Internet Protocol). Organizacje członkowskie RIPE są wspierane przez RIPE NCC (Network Coordination Centre) z siedzibą w Amsterdamie w Holandii

ripper : Cyfrowa technologia audio, która konwertuje dane audio z płyty kompaktowej na plik WAV lub inny format cyfrowy. Koder konwertuje następnie ten plik na plik (zwykle plik MP3), który może być odtwarzany przez oprogramowanie zwane odtwarzaczem.

RIPX : Protokół używany przez routery do wymiany informacji między routerami w sieci IPX, a przez hosty w celu ustalenia najlepszych routerów do użycia podczas przesyłania ruchu IPX do zdalnej sieci IPX.

rlogin 1 : 1. Protokół używany do logowania do komputera podłączonego do sieci, na którym system lokalny automatycznie podaje nazwę logowania użytkownika. Zobacz także protokół komunikacyjny, logowanie. Porównaj telnet1. 2. Polecenie UNIX w BSD UNIX, które umożliwia użytkownikowi logowanie się do zdalnego komputera w sieci przy użyciu protokołu rlogin. Zobacz także BSD UNIX.

rlogin 2 : Aby połączyć się z komputerem podłączonym do sieci za pomocą protokołu rlogin.

RMI-IIOP : Akronim do zdalnego wywoływania metod przez internetowy protokół Inter-ORB. Podsystem platformy Java 2, Enterprise Edition (J2EE). Umożliwia pisanie aplikacji CORBA na platformie Java bez nauki języka IDBA. RMI-IIOP zawiera pełną funkcjonalność CORBA Object Request Broker i umożliwia programowanie serwerów i aplikacji CORBA za pośrednictwem interfejsu programowania aplikacji (API) RMI. RMI-IIOP jest przydatny dla programistów używających EJB (Enterprise Java Beans), ponieważ zdalny model obiektowy dla EJB jest oparty na RMI.

RMON : Akronim do zdalnego monitorowania lub zdalnego monitorowania sieci. Protokół, który umożliwia monitorowanie i analizę informacji sieciowych w centralnej lokalizacji. Dziewięć baz informacji zarządzania (MIB) zdefiniowanych przez RMON zapewnia statystyki dotyczące ruchu w sieci.

mobilny profil użytkownika : Profil użytkownika oparty na serwerze, który jest pobierany na komputer lokalny podczas logowania użytkownika; jest aktualizowany zarówno lokalnie, jak i na serwerze, gdy użytkownik się wylogowuje. Dostępny jest profil użytkownika mobilnego z serwera podczas logowania do stacji roboczej lub komputera serwera. Podczas logowania użytkownik może korzystać z lokalnego profilu użytkownika, jeśli jest on bardziej aktualny niż kopia na serwerze.

robopost : Automatyczne publikowanie artykułów w grupach dyskusyjnych, zwykle za pomocą bota.

robot : 1. Maszyna, która może wyczuwać i reagować na dane wejściowe i powodować zmiany w otoczeniu z pewnym stopniem inteligencji, najlepiej bez nadzoru człowieka. Chociaż roboty są często zaprojektowane tak, aby naśladować ruchy ludzkie podczas wykonywania swojej pracy, rzadko wyglądają jak ludzie. Roboty są powszechnie stosowane w produkcji takich produktów, jak samochody i komputery

ROFL : Akronim za toczenie się po podłodze ze śmiechu. Wyrażenie używane głównie w grupach dyskusyjnych i na konferencjach internetowych w celu wyrażenia uznania dla dowcipu lub innych okoliczności humorystycznych.

Gra RPG : Gra rozgrywana online, na przykład MUD, w której uczestnicy wcielają się w postaci postaci, które wchodzą ze sobą w interakcje. Te gry często mają fantasy lub science fiction i zestaw zasad, których muszą przestrzegać wszyscy gracze. Gry fabularne mogą być podobne do gier przygodowych pod względem fabuły, ale także zarządzania funkcjami i podejmowania decyzji dla postaci przyjętej w trakcie gry.

rollback : 1. Powrót do poprzedniego stabilnego stanu, na przykład po przywróceniu zawartości dysku twardego z kopii zapasowej po niszczącym błędzie dysku twardego. 2. Punkt w transakcji online, kiedy wszystkie aktualizacje baz danych uczestniczących w transakcji są cofane.

root : Główny lub najwyższy poziom w hierarchicznie zorganizowanym zbiorze informacji. Rdzeń jest punktem, w którym podzbiory rozgałęziają się w logicznej sekwencji, która przechodzi od szerokiego punktu skupienia do węższego perspektywy.

konto root : W systemach UNIX konto posiadające kontrolę nad działaniem komputera. Administrator systemu używa tego konta do konserwacji systemu.

nazwa katalogu głównego : W MS-DOS i Windows pierwsza część nazwy pliku. W MS-DOS i wcześniejszych wersjach systemu Windows maksymalna długość nazwy katalogu głównego wynosiła osiem znaków; w systemie Windows NT i nowszych wersjach systemu Windows nazwa katalogu głównego może mieć długość 255 znaków.

serwer root : Komputer z możliwością lokalizowania serwerów DNS zawierających informacje o domenach internetowych najwyższego poziomu, takich jak com, org, uk, it, jp i inne domeny krajowe, w hierarchii internetowego systemu nazw domen (DNS). Począwszy od serwera głównego i poprzez odwołania do serwerów nazw na niższych poziomach hierarchii, DNS jest w stanie dopasować „przyjazny” adres internetowy, taki jak microsoft.com, z jego numerycznym odpowiednikiem, adresem IP. Serwery root zawierają zatem dane potrzebne do skierowań do serwerów nazw na najwyższym poziomie hierarchii. Na świecie istnieje 13 serwerów głównych, zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Japonia.

root root : Domyślna sieć najwyższego poziomu udostępniana przez serwer WWW. Aby uzyskać dostęp do sieci root, podajesz adres URL serwera bez podawania nazwy strony lub podsieci.

Szyfrowanie ROT13 : Prosta metoda szyfrowania, w której każda litera jest zastępowana literą alfabetu 13 liter po oryginalnej literze, dzięki czemu A jest zastępowane przez N i tak dalej; Z kolei N zastępuje A, a Z zastępuje M. Szyfrowanie ROT13 nie jest używane do ochrony wiadomości przed nieautoryzowanymi czytnikami; jest raczej używany w grupach dyskusyjnych do kodowania wiadomości, których użytkownik może nie chcieć przeczytać, takich jak żarty seksualne lub spoilery. Niektóre czytniki grup dyskusyjnych mogą automatycznie szyfrować i odszyfrowywać ROT13 za naciśnięciem jednego klawisza.

protokół routowalny : Protokół komunikacyjny używany do trasowania danych z jednej sieci do drugiej za pomocą adresu sieciowego i adresu urządzenia. TCP / IP jest przykładem protokołu routowalnego.

router : Pośrednie urządzenie w sieci komunikacyjnej, które przyspiesza dostarczanie wiadomości. W jednej sieci łączącej wiele komputerów za pośrednictwem siatki możliwych połączeń router odbiera przesyłane wiadomości i przekazuje je do właściwych miejsc docelowych na najbardziej efektywnej dostępnej trasie. W połączonym zestawie sieci LAN (sieci lokalnych) - w tym tych opartych na różnych architekturach i protokołach - przy użyciu tych samych protokołów komunikacyjnych, router pełni nieco inną funkcję działania jako łącze między sieciami LAN, umożliwiając przesyłanie komunikatów być przesyłane od jednego do drugiego.

Tabela routingu : W komunikacji danych: tabela informacji, która zapewnia sprzętowi sieciowemu (mosty i routery) wskazówki potrzebne do przekazywania pakietów danych do lokalizacji w innych sieciach. Informacje zawarte w tablicy routingu różnią się w zależności od tego, czy są używane przez most, czy router. Most opiera się na adresach źródłowym (źródłowym) i docelowym, aby określić, gdzie i jak przekazać pakiet. Router polega na adresie docelowym i informacjach w tabeli, które podają możliwe trasy - w przeskokach lub w liczbie przeskoków między sobą, routerami interweniującymi i miejscem docelowym. Tabele routingu są często aktualizowane jako nowe lub więcej aktualne informacje stają się dostępne.

Standard RS-232-C : Akceptowany standard branżowy dla szeregowych połączeń komunikacyjnych. Ten zalecany standard (RS), przyjęty przez Stowarzyszenie Przemysłu Elektrycznego, określa określone linie i charakterystyki sygnałów wykorzystywane przez kontrolery komunikacji szeregowej do standaryzacji transmisji danych szeregowych między urządzeniami. Litera C oznacza, że ??obecna wersja standardu to trzeci w serii.

RS-422/423/449 : Standardy komunikacji szeregowej z odległościami transmisji powyżej 50 stóp. RS-449 zawiera RS-422 i RS-423. Porty szeregowe Macintosh to porty RS-422.

RSA : Szeroko stosowany algorytm klucza publicznego / prywatnego. Jest domyślnym dostawcą usług kryptograficznych (CSP) dla systemu Microsoft Windows. Został opatentowany przez RSA Data Security, Inc. w 1977 r.

Szyfrowanie RSA : Skrót od szyfrowania Rivest-Shamir-Adleman. Algorytm szyfrowania klucza publicznego, wprowadzony przez Ronalda Rivesta, Adi Shamira i Leonarda Adlemana w 1978 r., Na którym oparty jest program szyfrujący PGP (Pretty Good Privacy)

RTFM : Skrót oznaczający płonącą (lub przyjazną) instrukcję obsługi. Częsta odpowiedź na pytanie w internetowej grupie dyskusyjnej lub na konferencji wsparcia produktu, która została odpowiednio wyjaśniona w instrukcji obsługi. (F w tym akronimie niekoniecznie oznacza, że ??reprezentuje uprzejmy język.)

RTS : Skrót od żądania wysłania. Sygnał wysyłany, jak z komputera do modemu, z prośbą o pozwolenie na transmisję; sygnał jest często wykorzystywany w komunikacji szeregowej. RTS to sygnał sprzętowy wysyłany przez pin 4 w połączeniach RS-232-C.

RXD : Skrót od otrzymania danych (rx). Linia używana do przesyłania odebranych danych szeregowych z jednego urządzenia do inny, na przykład z modemu na komputer. Pin 3 to linia RXD w połączeniach RS-232-C.