Blockchain dla Nie-TechnikówNew Economy

Weryfikacja i dodawanie transakcji



Rządzenie grupą komputerów z marchewką i kijem

W kroku poprzednim poszczególne komputery zostały przekształcone w węzły czysto rozproszonego systemu peer-to-peer, które komunikują się ze sobą na temat danych transakcji i nowych bloków, które mają zostać dodane do struktury danych blockchain. Ten krok koncentruje się na tym, co dzieje się, gdy węzeł otrzyma dane transakcji, oraz na tym, jak zapewnić, że tylko prawidłowe dane transakcji i bloki zostaną dodane do struktury danych łańcucha bloków.

Metafora

Rozważmy firmę, która oferuje prostą usługę: ocenianie testów wielokrotnego wyboru dla szkół i uniwersytetów. Szkoły i uniwersytety mogą wysyłać formularze odpowiedzi na pytania wielu uczniów wraz z odpowiednimi rozwiązaniami do firmy, która z kolei oceni wszystkie arkusze odpowiedzi. Niestety pracownicy firmy wykazują niewielką motywację do dobrego wykonywania pracy. W rezultacie, firma przekształca wszystkich swoich pracowników w wykonawców, którzy otrzymują jedynie wynagrodzenie związane z wynikami, które podlega trzem następującym zasadom:

1. Wszystkie arkusze odpowiedzi do oznaczenia, rozwiązania, a także wszystkie oznaczone arkusze odpowiedzi są dostępne dla wszystkich kontrahentów w dowolnym momencie za pośrednictwem systemu oprogramowania firmy.
2. Tylko pierwszy kontrahent, który poprawnie oznaczy arkusz odpowiedzi, otrzymuje jednego dolara w nagrodę.
3. Jeżeli wykonawca stwierdzi, że inny wykonawca nieprawidłowo oznaczył arkusz odpowiedzi, wykonawca, który popełnił błąd, musi zwrócić rekompensatę, a ten, kto znalazł i skorygował błąd, otrzyma rekompensatę.

Konsekwencje

Istnieje kilka konsekwencji dla reguł powyższego scenariusza:
•  Z uwagi na fakt, że wykonawcy otrzymują wyłącznie świadczenia związane z wynikami wynagrodzenie, mają silną motywację ekonomiczną do przestrzegania zasad.
•  Ze względu na zasadę 1 wszyscy kontrahenci mają taką samą szansę na wniesienie wkładu w pracę i zarabianie pieniędzy.
•  Zgodnie z regułą 1 wszyscy kontrahenci posiadają niezbędne informacje do kontrolowania i poprawiania pracy swoich współpracowników.
•  Ze względu na zasadę 2 każdy wykonawca ma motywację do szybkiej pracy. Jednak jakość pracy może ucierpieć z powodu prędkości.
•  Z uwagi na zasadę 3 każdy wykonawca ma motywację do sumiennej pracy.
•  Z uwagi na zasadę 3 każdy wykonawca ma motywację do kontrolowania i korygowania pracy swoich współpracowników.

Z powodu tych zasad efektywność firmy znacznie wzrosła, ale po kilku miesiącach firma otrzymała masowe skargi od swoich klientów. Jakość pracy dramatycznie spadła. Wydaje się, że wszystkie testy wielokrotnego wyboru zostały oznaczone całkowicie losowo. Po przeprowadzeniu badań firma stwierdziła, że kontrahenci zawarli pakt. Uzgodnili między sobą, że nie będą kontrolować wyników żadnego współpracownika i zamiast tego zrobią oznaczenie tak szybko, jak to możliwe. Ponieważ losowe przypisywanie znaków jest najszybszym sposobem wykonania zadania, wszyscy wykonawcy ostatecznie zastosowali tę strategię znakowania. Lekcja wyciągnięta z tej metafory polega na tym, że kombinacja nagrody, kary, presji rówieśników i konkurencji może być wykorzystana do zarządzania grupą niezależnie działających jednostek, o ile nie zbiorowo przeciwdziałają. Ten krok wyjaśnia algorytm blockchain, który jest niczym innym, jak sprytną implementacją podejścia typu marchewka i kij w połączeniu z konkurencją i presją rówieśników, która działa w podobny sposób jak firma w tym przykładzie. Wyzwanie polega jednak na prawidłowym ułożeniu wszystkich szczegółów.

Cel

Celem jest umożliwienie każdemu dodawania nowych danych transakcji do historii danych transakcji przy jednoczesnym zachowaniu ich integralności.

Wyzwanie

Blockchain jest całkowicie otwarty. Każdy, nawet najbardziej nieuczciwy, może podłączyć komputery do systemu, dzięki czemu może tworzyć transakcje i wysyłać je do wszystkich innych węzłów tworzących system. W związku z tym nie można zagwarantować, że transakcje przesyłane przez sieć są prawidłowe. Dlatego wyzwaniem jest utrzymanie systemu otwartego dla wszystkich, przy jednoczesnym zapewnieniu, że dodane zostaną tylko prawidłowe transakcje.

Pomysł

W celu zapewnienia, że do systemu dodawane są tylko prawidłowe transakcje, wszystkie węzły systemu mogą również pełnić funkcję nadzorców swoich partnerów i nagradzać je za dodawanie prawidłowych i autoryzowanych transakcji oraz za znajdowanie błędów w pracy innych. W rezultacie wszystkie węzły systemu mają motywację do prawidłowego przetwarzania transakcji oraz do nadzorowania i wskazywania wszelkich błędów popełnionych przez którykolwiek z jego peerów.

Jak to działa: bloki konstrukcyjne

Algorytm blockchain to sekwencja instrukcji, która reguluje sposób, w jaki węzły przetwarzają nowe dane transakcji i bloki. Poszczególne zasady i procedury można prześledzić do następujących elementów:

•  Zasady walidacji
•  Nagroda
•  Kara
•  Konkurencja
•  Kontrola peerów

Zasady walidacji

Ostatecznym celem algorytmu blockchain jest zapewnienie, aby struktura danych blockchain zawierała tylko prawidłowe bloki, które z kolei składają się z prawidłowych danych transakcji i prawidłowych nagłówków bloków. Ważność tych danych ocenia się na podstawie dwóch odrębnych grup reguł walidacji:

•  Reguły sprawdzania poprawności danych transakcji
•  Reguły sprawdzania poprawności nagłówków bloków

Reguły sprawdzania poprawności danych transakcji

Reguły sprawdzania poprawności danych transakcji określają, które dane są wymagane do opisu transakcji. Reguły te obejmują poprawność formalną, poprawność semantyczną i autoryzację. W kroku wcześniejszym omówiono zasady sprawdzania poprawności danych transakcji. Reguły te są specyficzne dla celu aplikacji blockchain. Dlatego blockchain do zarządzania własnością cyfrowych punktów bonusowych może mieć inne reguły walidacji niż blockchain, który zarządza własnością

Reguły sprawdzania poprawności dla nagłówków bloków

Reguły sprawdzania poprawności nagłówków bloków koncentrują się na poprawności formalnej i semantycznej nagłówków bloków. Reguły te są niezależne od zawartości danych transakcji; zamiast tego zajmują się sposobem dodawania informacji do struktury danych blockchain. W kroku 16 omówiono obowiązkowe dane nagłówków bloków i ich zasady sprawdzania poprawności. Centralnym elementem sprawdzania poprawności nagłówków bloków jest odpowiednio weryfikacja dowodu pracy lub puzzle. Tylko bloki, których nagłówki zawierają prawidłowe rozwiązanie poszczególnych łamigłówek mieszających, są przetwarzane dalej. Każdy blok, którego nagłówek nie powiedzie się, weryfikacja jego dowodu pracy jest natychmiast odrzucany.

Nagroda

Utworzenie prawidłowych bloków kosztuje energię, czas i pieniądze, ponieważ wymaga rozwiązania drogiej obliczeniowej łamigłówki, która jest unikalna dla każdego bloku. Łamigłówka jest integralnym elementem, który sprawia, że struktura danych blockchain jest niezmienna. Dlatego rozwiązanie zagadki hash jest absolutnie niezbędne, podobnie jak związane z tym koszty. Jedynym sposobem, aby przekonać rówieśników do dźwigania ciężaru rozwiązania zagadki haszującej, jest zaoferowanie im nagrody jako rekompensaty za ich pracę. Dlatego algorytm blockchain określa, w jaki sposób węzły przesyłające prawidłowe bloki są nagradzane. Z bardziej abstrakcyjnego punktu widzenia można stwierdzić, że nagrodą jest rekompensata za wszystkie obciążenia związane z osiągnięciem i utrzymaniem integralności całego systemu.

Kara

Nagroda jest tylko jednym instrumentem, który ma zachęcić partnerów do sprawdzania poprawności danych transakcji i tworzenia prawidłowych bloków. Blockchain potrzebuje również sposobu karania rówieśników za przeciwdziałanie integralności systemu. Typowe środki karania polegają na odbiorze nagrody za bloki, które zostały przyjęte w przeszłości, ale zostały później uznane za nieważne lub bezużyteczne. Inną formą kary jest brak nagrody. Pozwalanie węzłom wykonać dowód pracy, ale nie wynagradzanie ich ponieważ identyfikowanie bloku jako duplikatu, bycie za starym lub bycie bezużytecznym jest karą samą w sobie. Dzieje się tak, ponieważ utworzenie prawidłowego bloku wymaga rozwiązania puzzli mieszających, co z kolei pociąga za sobą koszty. Brak nagrody za utworzenie bloku oznacza, że koszty jego utworzenia nie mogą zostać pokryte. Dlatego też niezrealizowanie nagrody jest również formą kary.

Konkurs

Nagradzanie węzłów za przesyłanie prawidłowych bloków jest podstawową koncepcją algorytmu blockchain, ale rozdawanie nagród kosztuje zasoby. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać marnowaniu zasobów, przyznając nagrody węzłom, które nie przyczyniają się znacząco do utrzymania systemu. Najlepszym sposobem na osiągnięcie wysokiej jakości pracy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jest ustanowienie konkursu na nagrody w oparciu o dobrze zdefiniowane kryterium. Algorytm blockchain utrzymuje ciągłą rywalizację o nagrody w oparciu o dwa kryteria. Konkurs jest w rzeczywistości kombinacją następujących konkursów, które odbywają się kolejno:

•  Konkurs prędkości
•  Konkurs jakości

Tylko węzeł, który wygra oba konkursy, otrzymuje nagrodę za przesłanie nowego bloku. Sztuczka zawodów polega na tym, że przegrani w konkursie szybkości są sędziami w konkursie jakości i potwierdzają blok, który zwycięzca konkursu szybkości poddaje. Zapewnia to ścisłe sprawdzenie przesłanego bloku.

Konkurs prędkości

Konkurs prędkości między węzłami oparta jest na łamigłówce. Centralnym elementem tworzenia ważnego bloku jest tworzenie dowodu pracy, co oznacza rozwiązywanie unikatowej łamigłówki nowego bloku. W oparciu o naturę kryptograficznych funkcji mieszających, rozwiązanie zagadki mieszającej zajmuje nieznany okres czasu. Nie ma możliwości wcześniejszego rozwiązania łamigłówki, ponieważ zależy ona od zawartości samego bloku. W rezultacie wszystkie węzły biorą udział w konkursie na rozwiązanie łamigłówki nowego bloku. Gdy węzeł prześle nowy blok, konkurencja prędkości dobiega końca. Pierwszy węzeł, który przesyła nowy blok z poprawnym rozwiązaniem swojej łamigłówki, jest zwycięzcą konkursu prędkości i staje się jedynym kandydatem w konkursie jakości.

Konkurs jakości

Konkurs jakościowy koncentruje się na poprawności przesłanego bloku. Gdy węzeł prześle nowy blok, jest wysyłany do wszystkich węzłów systemu. Otrzymując nowy blok, każdy węzeł musi działać jako sędzia w konkursie na jakość, co oznacza walidację nowego bloku na podstawie reguł sprawdzania poprawności danych transakcji i nagłówków bloku. Jeśli blok zostanie uznany za ważny, węzeł, który przesłał nowy blok, otrzymuje nagrodę i rozpoczyna się nowy konkurs prędkości z danymi transakcji, które zostały lub zostały w międzyczasie dostarczone. Jeśli okaże się, że blok jest nieważny, zostaje wyrzucony, a konkurs prędkości wznawia się ze wszystkimi transakcjami, które już były w grę. Konkurs jakościowy ma interesujący aspekt kontroli peerów. Otrzymując nowy blok, każdy węzeł zdaje sobie sprawę, że już przegrał konkurs prędkości i że musi działać jako sędzia w konkursie jakości. Jest rzeczą oczywistą, że sędziowie ci są najbardziej skrupulatnymi i surowymi sędziami, jakie można sobie wyobrazić, ponieważ już stracili konkurs prędkości, a zatem nie mają już nic do stracenia. Właściwie wszystkie węzły wiedzą, że mogą wrócić do gry po nagrodę, jeśli udowodnią, że przesłany blok jest nieprawidłowy. W takim przypadku ponownie rozpoczyna się konkurs prędkości i mają oni szansę ukończyć własny blok, którego ukończenie zostało przerwane, i sami wygrać wyścig. W rezultacie konkurs na jakość lub badanie przedłożonego bloku zostanie przeprowadzone z bardzo wysoką dokładnością.

Kontrola rówieśnicza

Nawet najlepsze reguły są bezużyteczne, jeśli nikt ich nie przestrzega, nie zauważa, że ich przestrzegano i egzekwuje ich przestrzeganie. Niestety, czysto rozproszone systemy peer-to-peer nie mają ani nie zaakceptują centralnego punktu kontroli lub koordynacji, który mógłby nadzorować przestrzeganie zasad i egzekwować ich wdrożenie. Dlatego algorytm blockchain sprawia, że wszystkie węzły systemu są nadzorcami wszystkich innych węzłów. Węzły systemu są jednocześnie pracownikami i nadzorcami, ponieważ weryfikują transakcje i tworzą nowe bloki podczas odbierania, przeglądania i sprawdzania bloków utworzonych również przez inne węzły. Praca każdego węzła przyczynia się do tworzenia nowych ważnych bloków, a także do wykrywania, odmowy lub usuwania nieprawidłowych danych transakcji lub nieprawidłowych bloków.

Jak to działa: szkielet Reguły konkursu ustanawiają prosty dwustopniowy rytm, który rządzi pracą każdego węzła w sieci. W dowolnym momencie wszystkie węzły systemu znajdują się w jednej z dwóch faz:

1. Ocena nowego bloku, który został utworzony i przesłany przez jednego z partnerów
2. Starając się być następnym węzłem, który tworzy nowy blok, który z kolei musi zostać oceniony przez wszystkie inne

Jednym z najważniejszych wyników algorytmu blockchain jest to, że nie tylko zapewnia on sprawdzanie poprawności danych transakcji i bloków, ale także zapewnia, że wszystkie węzły mają identyczny rytm pracy. Ten identyczny rytm pracy jest podstawową koncepcją zapewniającą, że wszystkie bloki zachowują identyczną historię danych transakcji. Jednak rytm pracy nie jest narzucany węzłom przez centralny zegar, ponieważ byłoby to sprzeczne z czysto rozproszoną naturą systemu. Co sprawia, że rytm tyka to nadejście wiadomości do poszczególnych węzłów. Gdy tylko węzeł otrzyma komunikat zawierający nowy blok, przechodzi do fazy oceny; a gdy tylko zakończy się etap oceny, węzeł powraca do weryfikacji nowych danych transakcji i utworzenia nowego bloku.

Jak to działa: szczegóły

Procedura regulująca sposób, w jaki węzły radzą sobie z nowymi danymi transakcji i blokami, które otrzymują od swoich rówieśników, składa się z następujących reguł (reguły wydrukowane pogrubioną czcionką to te, które ustalają dwuetapowy rytm):

1. Nowe dane transakcji, a także nowe bloki są przekazywane do wszystkich węzłów w sposób plotek.
2. Każdy węzeł zbiera nowe dane transakcji w skrzynce odbiorczej i wybiera je do przetworzenia.
3. Każdy węzeł przetwarza nowe bloki natychmiast z najwyższym priorytetem.
4. Każdy węzeł przetwarza nowe dane transakcji, sprawdzając je pod kątem autoryzacji oraz poprawności formalnej i semantycznej.
5. Każdy węzeł zbiera tylko prawidłowe dane transakcji do drzewa Merkle i zaczyna tworzyć nowy blok, rozwiązując swoją łamigłówkę.
6. Jak tylko węzeł zakończy łamigłówkę, przesyła nowo utworzony blok do wszystkich innych węzłów.
7. Każdy węzeł przetwarza nowe bloki, weryfikując rozwiązanie swojej układanki mieszającej oraz weryfikując wszystkie zawarte w niej dane transakcyjne pod kątem formalnej poprawności, poprawności semantycznej i autoryzacji.
8. Każdy węzeł dodaje prawidłowe bloki do własnej kopii struktury danych blockchain.
9. Jeśli nowo przybyty blok zostanie zidentyfikowany jako nieważny, zostanie odrzucony, a węzły będą kontynuować przetwarzanie danych transakcji lub zakończenie układanki mieszającej nowego bloku.
10. Jeśli nowo przybyty blok zostanie zidentyfikowany jako ważny, węzeł usuwa transakcje zawarte w nowym bloku ze swojej skrzynki odbiorczej i rozpoczyna przetwarzanie danych transakcji i utworzenie nowego bloku.
11. Jeśli blok, który został dodany do struktury danych łańcucha bloków, zostanie później zidentyfikowany jako nieprawidłowy lub bezużyteczny, ten blok, jak również wszystkie jego kolejne bloki, zostaną usunięte2 ze struktury danych łańcucha bloków, a ich transakcje zostaną dodane do skrzynka odbiorcza do ponownego przetworzenia.
12. Węzeł, którego blok został zaakceptowany, otrzyma opłaty dla wszystkich transakcji zawartych w bloku jako nagrodę.
13. Jeśli blok zostanie usunięty ze struktury danych łańcucha bloków, wówczas nagroda za dodanie go zostanie wycofana z węzła, który pierwotnie go otrzymał.

Dlaczego to działa

Powody, dla których działają powyższe reguły, to:

•  Zgodnie z regułą 1 wszystkie węzły otrzymują wszystkie informacje potrzebne do weryfikacji i dodania danych transakcji.
•  Ze względu na zasadę 2, węzły przetwarzają nowe dane transakcji, które otrzymują.
•  Zgodnie z regułą 3 bloki utworzone przez inne węzły są przetwarzane natychmiast po przybyciu do skrzynki odbiorczej węzłów.
•  Ze względu na zasadę 4 tylko prawidłowe dane transakcji są dodawane do struktury danych blockchain.
•  Ze względu na zasadę 5 wszystkie węzły biorą udział w wyścigu o rozwiązanie zagadki mieszającej. Ze względu na charakter puzzli haszujących nie można przewidzieć, który węzeł rozwiąże ją jako pierwszy.
•  Zgodnie z regułą 6 wszystkie węzły są informowane, gdy węzeł rozwiązuje zagadkę hashową nowego bloku.
•  Ze względu na reguły 6 i 3 wszystkie węzły otrzymują nowo utworzony blok i rozpoznać zwycięzcę wyścigu za rozwiązanie zagadki mieszającej.
•  Zgodnie z regułą 7 wszystkie węzły systemu sprawdzają i weryfikują nowo utworzone bloki i upewnij się, że akceptowane są tylko prawidłowe bloki.
•  Zgodnie z regułą 8 wszystkie węzły dodają nowe bloki do własnej kopii struktury blockchain-data, a tym samym rozszerzają historię transakcji.
•  Zgodnie z zasadą 9, zbiorowo utrzymywana historia transakcji jest wolna od nieważnych transakcji, a zatem zachowuje integralność.
•  Zgodnie z regułą 10 żadne dane transakcji nie zostaną dodane dwukrotnie.
•  Zgodnie z regułą 11 żadna ważna transakcja nie zostanie utracona, nawet jeśli wcześniej przetworzone bloki są ponownie przetwarzane.
•  Zgodnie z regułą 11 system może przeprowadzać kontrole ważności ex post historii transakcji i korygować ją retrospektywnie.
•  Ze względu na zasadę 12, węzły mają motywację do przetwarzania transakcji i szybkiego tworzenia nowych bloków.
•  Zgodnie z regułą 12 wszystkie węzły mają motywację do informowania wszystkich innych węzłów o nowym bloku, ponieważ zdobycie nagrody zależy od zbadania i zaakceptowania transakcji przez wszystkie inne węzły.
•  Zgodnie z regułą 13 węzły zachęcają do poprawnej pracy, aby uniknąć akceptowania nieprawidłowych danych transakcji lub tworzenia nieprawidłowych bloków.
•  Zgodnie z regułą 13 węzły zachęcają do przeglądu i ponownej oceny bloków i transakcji w sposób retrospektywny

Radzenie sobie z nieuczciwym zachowaniem

Blockchain ma na celu stworzenie integralności i zaufania w całkowicie otwartym systemie peer-to-peer, który składa się z nieznanej liczby węzłów o nieznanej niezawodności i wiarygodności. Najważniejsze rodzaje nieuczciwych zachowań w systemach peer-to-peer zarządzających własnością to:

•  Przesyłanie transakcji przez udawanie kogoś innego
•  Akceptowanie nieprawidłowych danych transakcji lub bloków
•  Przepełnienie węzła wieloma danymi transakcji w celu jego awarii
•  Odmowa przetwarzania niektórych danych transakcji
•  Odmowa przekazania informacji

Wszystkie te przypadki nieuczciwego zachowania są już objęte:

•  Koncepcją bezpieczeństwa transakcji (identyfikacja, uwierzytelnianie i autoryzacja za pomocą kryptografii asymetrycznej i podpisów cyfrowych), która ogranicza dostęp do konta do właściciela odpowiedniego klucza prywatnego
•  Modelem komunikacji plotek, który zapewnia, że każdy węzeł ostatecznie otrzyma wszystkie informacje
•  Architekturą systemu zapewniającą utrzymanie całego systemu, nawet jeśli niektóre pojedyncze węzły ulegną awarii lub przestaną przetwarzać dane

•  Algorytmem blockchain

Najważniejszą bronią blockchain przeciwko nieuczciwym węzłom jest siła uczciwej większości oraz skutki nagrody i kary. Nawet jeśli niektóre węzły wyślą sfałszowane transakcje lub zaakceptują nieprawidłowe dane transakcji lub nieprawidłowe bloki, większość uczciwych węzłów i ich dążenie do nagrody przeważą próby nieuczciwego przeciwdziałania integralności systemu. Oczywiście podejście to zależy od założenia, że naprawdę jest większość uczciwych węzłów.

Perspektywy

W tym kroku wyjaśniono, w jaki sposób blockchain przetwarza dane transakcji i dodaje je do struktury danych blockchain, a tym samym włącza je do oficjalnej historii danych transakcji. Instrukcje omówione w tym kroku mają zapewnić, że wszystkie węzły w systemie zachowują identyczne wersje struktury danych blockchain, a tym samym zachowują identyczną historię danych transakcji. Jednak, czasami węzły utrzymują różne historie, a to oznacza, że nie zgadzają się co do jednej identycznej historii danych transakcji. Rozwiązanie tych konfliktów to kolejne zadanie algorytmu blockchain, które zostanie rozważone w następnym kroku.

PODSUMOWANIE

•  Algorytm blockchain to szereg zasad i instrukcji, które regulują sposób przetwarzania i dodawania danych transakcyjnych do systemu.
•  Wyzwanie rozwiązane przez algorytm blockchain polega na tym, aby system był otwarty dla wszystkich, a jednocześnie dodawać tylko prawidłowe i autoryzowane transakcje.
•  Algorytm blockchain wykorzystuje podejście marchewki i kija w połączeniu z konkurencją i kontrolą rówieśników.
•  Główną ideą algorytmu blockchain jest umożliwienie wszystkim węzłom systemu pełnienia funkcji nadzorczych swoich rówieśników i nagradzanie ich za dodawanie prawidłowych i autoryzowanych transakcji oraz za znajdowanie błędów w pracy innych.
•  Ze względu na reguły algorytmu blockchain wszystkie węzły systemu mają motywację do prawidłowego przetwarzania transakcji oraz do nadzorowania i wskazywania błędów popełnianych przez innych użytkowników.
•  Algorytm blockchain opiera się na następujących koncepcjach:

-Zasady walidacji danych transakcji i nagłówków bloków
-Uwaga za przesłanie prawidłowych bloków
- Kara za przeciwdziałanie integralności systemu
-Konkurencja wśród rówieśników o nagrodę w oparciu o szybkość przetwarzania i jakość
-Peer control

•  Zasady konkursu ustanawiają dwuetapowy rytm, który rządzi pracą każdego węzła w sieci. W dowolnym momencie wszystkie węzły systemu znajdują się w jednej z dwóch faz:

-Ocena nowego bloku, który został stworzony przez innych
- Trudno jest być następnym węzłem, który tworzy nowy blok, który musi zostać oceniony przez wszystkie inne

•  Rytm roboczy jest narzucany przez nadejście wiadomości do poszczególnych węzłów.
•  Większość uczciwych węzłów i ich dążenie do nagrody przeważą próby nieuczciwych węzłów w celu przeciwdziałania integralności systemu.