Słownik Internetu - V



|Strona Główna | A |B |C |D |E |F |G |H |I |J | K |L |M |N |O |P | R |S |T |U | V |W |X |Y |Z |


V.120 : ITU-T (dawniej CCITT), który reguluje komunikację szeregową za pośrednictwem linii ISDN. Dane są hermetyzowane za pomocą protokołu podobnego do protokołu LDAP (Lightweight Directory Access Protocol), a więcej niż jedno połączenie może być multipleksowane w kanale komunikacyjnym.

V.32terbo : Protokół modemu opracowany przez AT & T dla modemów 19 200-bps, z powrotem do prędkości obsługiwanych przez standard ITU-T (dawniej CCITT) V.32. Protokół ten jest własnością AT & T i nie został przyjęty przez CCITT lub ITU-T. W serii V V.34 zajmuje miejsce V.32terbo

V.34 : Standard transmisji danych zapewniający do 28 800 bitów na sekundę (bps) komunikacja za pośrednictwem linii telefonicznych. Definiuje technikę modulacji dupleksowej (dwukierunkowej) i uwzględnia korektę błędów i negocjacje

V.42 : Zalecenie ITU-T (dawniej CCITT) określające procedury korekcji błędów w sprzęcie do przesyłania danych (DCE) przeznaczone do konwersji asynchronicznej do synchronicznej.

V.42bis : Zalecenie ITU-T (dawniej CCITT) określające procedury kompresji danych w urządzeniach kończących obwody danych z wykorzystaniem operacji korekcji błędów.

V.90 : Standard transmisji danych zapewniający do 56 000 bitów na sekundę (bps) komunikacja za pośrednictwem linii telefonicznych. Prędkość transmisji z modemu po stronie klienta do wysyłania wynosi 33 600 b / s. Prędkość transmisji do pobrania z modemu po stronie hosta, takiego jak dostawca usług internetowych (ISP) lub sieć korporacyjna, wynosi do 56 000 b / s, przy średniej prędkości od 40 000 do 50 000 b / s. Kiedy modem po stronie hosta nie obsługuje tego standardu, alternatywą jest V.34.

validation server controls [kontrola serwera sprawdzania poprawności ] : Zestaw elementów sterujących serwera, dołączony do platformy ASP.NET, który sprawdza wprowadzane przez użytkownika dane. Dane wejściowe są sprawdzane, ponieważ pochodzą z kontrolek serwera HTML i elementów sterujących serwera WWW (na przykład formularza strony sieci Web) wbrew wymaganiom zdefiniowanym przez programistę. Kontrola poprawności przeprowadza sprawdzanie danych wejściowych w kodzie serwera. Jeśli użytkownik pracuje z przeglądarką obsługującą DHTML, formanty sprawdzania poprawności mogą również przeprowadzać sprawdzanie poprawności za pomocą skryptu klienta. Zobacz także kontrolę serwera ASP.NET, kontrolę serwera HTML, kontrolę serwera WWW

value-added network [sieć o wartości dodanej ] : Sieć komunikacyjna oferująca dodatkowe usługi, takie jak kierowanie wiadomości, zarządzanie zasobami i możliwości konwersji, w przypadku komputerów komunikujących się z różnymi prędkościami lub korzystających z różnych protokołów

vampire tap : Typ nadajnika-odbiornika stosowany w sieciach Ethernet, wyposażony w ostre metalowe zęby, które przebijają izolację grubego kabla w celu kontaktu z miedzianym rdzeniem, nad którym przemieszczają się sygnały.

vBNS : Skrót od very high-speed Backbone Network Service. Sieć łącząca kilka centrów superkomputerowych i zarezerwowana dla wysoko wydajnych, wysokoprzepustowych aplikacji naukowych wymagających ogromnej mocy obliczeniowej. VBNS został opracowany przez National Science Foundation i MCI Telecommunications. Rozpoczęła działalność w 1995 r., Osiągając prędkości 2,4 Gb / s, wykorzystując zaawansowaną technologię przełączania i światłowodową transmisję MCI. Później vBNS został rozszerzony w celu zapewnienia usług szkieletowych dla Internetu2.

VBS/VBSWG wirus : Skrót na temat wirusa Worm Generator skryptu Visual Basic / Visual Basic Script. Każdy wirus utworzony przy użyciu zestawu narzędzi do tworzenia wirusów VBSWG. Narzędzia dostępne w zestawie robaków VBSWG pozwalają osobom pisać wirusy bez znaczącej wiedzy komputerowej. Strona główna i wirus Anny Kournikova są przykładami wirusów VBS / VBSWG

vCalendar : Specyfikacja określająca format aplikacji do wymiany informacji o planowaniu. Specyfikacja vCalendar oparta jest na istniejących standardach branżowych, w tym międzynarodowych standardach dotyczących reprezentowania dat i godzin, i pozwala na wymianę harmonogramów i list „rzeczy do zrobienia”, z których użytkownicy często korzystają w kalendarzach osobistych. Podobnie jak towarzysząca specyfikacja vCard dla elektronicznych wizytówek, została stworzona przez konsorcjum Versit założone przez Apple, AT&T, IBM i Siemens. VCalendar, przekazany konsorcjum poczty internetowej (IMC) w 1996 r., Jest obsługiwany przez wielu dostawców sprzętu i oprogramowania.

vCard : Specyfikacja tworzenia elektronicznej wizytówki (lub karty danych osobowych) i samej karty. Karta vCard, zaprojektowana do wymiany za pośrednictwem aplikacji takich jak poczta elektroniczna i telekonferencja, zawiera takie informacje, jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu i faksu oraz adres e-mail. Może także obejmować strefę czasową, lokalizację geograficzną i dane multimedialne, takie jak zdjęcia, logo firmy i klipy dźwiękowe. W oparciu o specyfikację usług katalogowych ITU X.500, vCard został opracowany przez Versit, konsorcjum, którego głównymi członkami są Apple, AT&T, IBM i Siemens. Specyfikacja jest pod kierunkiem konsorcjum poczty internetowej Wersja 3.0 specyfikacji vCard została zatwierdzona jako proponowany standard przez IETF. Specyfikacja towarzysząca znana jako vCalendar obsługuje elektroniczną wymianę informacji o planowaniu.

VCOMM : Sterownik urządzenia komunikacyjnego w systemie Windows 9x, który zapewnia interfejs między aplikacjami Windows i sterownikami z jednej strony, a sterownikami portów i modemami z drugiej.

VDSL : Skrót od bardzo szybkiej cyfrowej linii abonenckiej. Szybka wersja technologii komunikacyjnych xDSL (cyfrowa linia abonencka), z których wszystkie działają na istniejących liniach telefonicznych. VDSL może przesyłać do 52 Mb / s w dół, ale działa tylko w odległości około 4500 do 5000 stóp od centralnej centrali. Szybkość dostarczania danych jest w rzeczywistości związana z odległością, którą musi pokonać sygnał. Na przykład, aby osiągnąć prędkość 52 Mb / s, subskrybent musi znajdować się w odległości 1000 stóp od kantoru. W odległości 3000 stóp szybkość transmisji spada do około 26 Mb / s; a przy 5000 stóp szybkość transmisji spada do około 13 Mb / s.

Veronica : Akronim od bardzo łatwego zorientowanego na gryzonie indeksu do skomputeryzowanych archiwów. Usługa internetowa opracowana na University of Nevada, która wyszukuje archiwa Gopher według słów kluczowych. Użytkownicy mogą wprowadzać operatory logiczne, takie jak AND, OR i XOR, aby zawęzić lub rozszerzyć wyszukiwanie. Jeśli zostaną znalezione pasujące archiwa, zostaną one wymienione w nowym menu Gopher

V. everything : Termin marketingowy używany przez niektórych producentów modemów do opisywania modemów zgodnych zarówno ze standardem ITU-T (dawniej CCITT) V.34, jak i różnymi zastrzeżonymi protokołami, które były używane przed przyjęciem tego standardu, takie jak V.Fast Class. Modem V. powinien być kompatybilny z każdym innym modemem działającym z tą samą prędkością.

V.Szybka klasa : De facto standard modulacji dla modemów wdrożony przez Rockwell International przed zatwierdzeniem protokołu V.34, który jest standardem. Chociaż zarówno V.Fast Class, jak i V.34 są zdolne do transmisji 28,8 Kb / s, modemy V.Fast Class nie mogą komunikować się z modemami V.34 bez aktualizacji. Skrót: V.FC.

VFAT : Skrót od tabeli alokacji plików wirtualnych. Oprogramowanie sterownika systemu plików używane w Windows 9x Instalableble File System Manager (IFS) do uzyskiwania dostępu do dysków. VFAT jest kompatybilny z dyskami MS-DOS, ale działa wydajniej. VFAT używa 32-bitowego kodu, działa w trybie chronionym, używa VCACHE do buforowania dysku i obsługuje długie nazwy plików.

wideokonferencje : Telekonferencje, w których obrazy wideo są przesyłane między różnymi geograficznie oddzielonymi uczestnikami spotkania. Pierwotnie przeprowadzane za pomocą analogowych łączy wideo i satelitarnych, dziś wideokonferencje wykorzystują skompresowane obrazy cyfrowe przesyłane przez sieci rozległe lub Internet. Kanał komunikacyjny 56K obsługuje wideo zamrożone; z kanałem 1,544 Mb / s (T1) można stosować wideo w pełnym ruchu.

serwer wideo : Serwer zaprojektowany do dostarczania społeczeństwu cyfrowych usług wideo na żądanie i innych szerokopasmowych interaktywnych usług w sieci rozległej.

Vines : Sieciowy system operacyjny UNIX firmy Banyan Systems.

virgule : Znak ukośnika (/).

wirtualny hosting : Forma hostingu, która zapewnia serwer sieci Web, komunikację i inne usługi dla klientów na ich własnych stronach internetowych. Oprócz sprzętu, oprogramowania i komunikacji wirtualny hosting może obejmować pomoc przy rejestracji nazw domen, adresy e-mail i inne problemy związane z Internetem.

Architektura interfejsu wirtualnego : Specyfikacja interfejsu definiująca standardowe środki komunikacji o niskim opóźnieniu i wysokiej przepustowości między klastrami serwerów w sieci obszaru systemowego (SAN). Opracowana przez Compaq, Intel, Microsoft i ponad 100 grup branżowych architektura interfejsu wirtualnego jest niezależna od procesora i systemu operacyjnego. Ograniczając czas potrzebny na przekazywanie wiadomości między aplikacjami a siecią, dąży do zmniejszenia narzutu, a tym samym zapewnienia skalowalności na poziomie przedsiębiorstwa dla aplikacji o znaczeniu krytycznym.

wirtualna sieć LAN : Skrót od wirtualnej sieci lokalnej. Sieć lokalna składająca się z grup hostów, które są fizycznie różne segmenty, ale komunikują się tak, jakby były na tym samym przewodzie.

wirtualna przestrzeń nazw : Zbiór wszystkich hierarchicznych sekwencji nazw, których aplikacja może użyć do zlokalizowania obiektów. Jedna taka sekwencja nazw określa ścieżkę przez wirtualną przestrzeń nazw, niezależnie od tego, czy hierarchia nazw odzwierciedla faktyczne rozmieszczenie obiektów w systemie. Na przykład wirtualna przestrzeń nazw serwera WWW składa się ze wszystkich możliwych adresów URL w sieci, w której działa.

sieć wirtualna : Część sieci, która wydaje się użytkownikowi być własną siecią. Na przykład dostawca usług internetowych może skonfigurować wiele domen na jednym serwerze HTTP, aby można było zaadresować każdą z nich przy użyciu zarejestrowanej nazwy domeny firmy.

wirtualna ścieżka : 1. Sekwencja nazw używana do zlokalizowania pliku, która ma taką samą formę jak nazwa ścieżki w systemie plików, ale niekoniecznie jest rzeczywistą sekwencją nazw katalogów, pod którymi plik się znajduje. Część adresu URL występująca po nazwie serwera jest ścieżką wirtualną. Na przykład, jeśli katalog c: \ bar \ sinister \ force \ distance na serwerze mile jest udostępniony w sieci lokalnej pod adresem foo.com pod nazwą \\ miles \ baz i zawiera plik elena.html, plik ten może może zostać zwrócony przez żądanie sieciowe dla http://miles.foo.com/baz/elena.html. 2. W trybie transferu asynchronicznego (ATM): zestaw kanałów wirtualnych, które są połączone razem jako jednostka przez sieć.

wirtualnej sieci prywatnej : 1. Węzły w sieci publicznej, takiej jak Internet, które komunikują się między sobą za pomocą technologii szyfrowania, aby ich wiadomości były równie bezpieczne przed przechwyceniem i zrozumieniem przez nieautoryzowanych użytkowników, tak jakby węzły były połączone liniami prywatnymi. 2. WAN (sieć rozległa) utworzona ze stałych obwodów wirtualnych (PVC) w innej sieci, szczególnie sieci wykorzystującej technologie takie jak ATM lub przekaźnik ramkowy.

Wirtualna rzeczywistość : Symulowane środowisko 3D, które użytkownik może doświadczać i manipulować nim tak, jakby był fizyczny. Użytkownik widzi środowisko na ekranach wyświetlacza, ewentualnie zamontowanych w specjalnej parze okularów. Specjalne urządzenia wejściowe, takie jak rękawiczki lub kombinezony wyposażone w czujniki ruchu, wykrywają działania użytkownika.

wirtualny root : Katalog główny widziany przez użytkownika po połączeniu z serwerem internetowym, takim jak serwer HTTP lub FTP. Wirtualny katalog główny to tak naprawdę wskaźnik do fizycznego katalogu głównego, który może znajdować się w innej lokalizacji, na przykład na innym serwerze. Zalety korzystania z wirtualnego katalogu głównego obejmują możliwość utworzenia prostego adresu URL witryny internetowej i przeniesienia katalogu głównego bez wpływu na adres URL.

wirtualny serwer : Maszyna wirtualna, która znajduje się na serwerze HTTP, ale wygląda na oddzielnego serwera HTTP. Kilka serwerów wirtualnych może znajdować się na jednym serwerze HTTP, każdy zdolny do uruchamiania własnych programów i każdy ze zindywidualizowanym dostępem do urządzeń wejściowych i peryferyjnych. Każdy serwer wirtualny ma własną nazwę domeny i adres IP i jest wyświetlany użytkownikowi jako osobna witryna sieci Web. Niektórzy dostawcy usług internetowych używają serwerów wirtualnych dla tych klientów, którzy chcą korzystać z własnych nazw domen.

wirtualna witryna sklepowa : Punkt obecności firmy w Internecie, dający możliwości sprzedaży online.

wirus : Uciążliwy program, który infekuje pliki komputerowe, wstawiając do nich swoje kopie. Kopie są zwykle wykonywane, gdy plik jest ładowany do pamięci, co pozwala wirusowi zainfekować jeszcze inne pliki i tak dalej. Wirusy często mają szkodliwe skutki uboczne - czasem celowo, czasem nie. Na przykład niektóre wirusy mogą zniszczyć dysk twardy komputera lub zająć miejsce w pamięci, które w przeciwnym razie mogłyby zostać wykorzystane przez programy.

sygnatura wirusa : Część unikalnego kodu komputerowego zawartego w wirusie. Programy antywirusowe wyszukują znane sygnatury wirusów w celu identyfikacji zainfekowanych programów i plików.

visit : Sesja, podczas której osoba przegląda jedną lub więcej stron w witrynie internetowej.

visitor : Osoba, która przegląda stronę lub witrynę internetową.

Visor : Linia produktów przenośnych osobistych asystentów cyfrowych (PDA) opracowana przez Handspring Corporation. Funkcje obejmują listę adresów, kalendarz spotkań, listę spraw i notatki. Daszek posiada również 68-pinowe gniazdo Springboard, które umożliwia podłączenie dodatkowych urządzeń oferowanych przez Handspring.

Visual Basic : Nazwa będąca znakiem towarowym firmy Microsoft Corporation dla wysokopoziomowej wersji Visual Basic do programowania. Visual Basic został zaprojektowany do tworzenia aplikacji opartych na systemie Windows.

Visual C++ : System programowania aplikacji Microsoft dla języka programowania C ++ działający pod MS-DOS i Windows. Visual C ++ to wizualne środowisko programistyczne.

Wizualna kawiarnia : Oparty na Javie pakiet narzędzi programistycznych firmy Symantec Corporation. Visual Café jest dostępny w kilku pakietach produktów. Wersja standardowa, przeznaczona dla początkujących programistów Java, zawiera zintegrowany edytor, debugger i kompilator, a także bibliotekę JavaBean, kreatory i narzędzia. Wersja Professional Edition zawiera większą bibliotekę JavaBeans i bardziej wyrafinowane narzędzia do programowania i debugowania. Edycja bazy danych, jak sama nazwa wskazuje, dodaje obsługę funkcji bazy danych. Pakiet Enterprise Suite zapewnia wysokiej klasy środowisko do tworzenia aplikacji korporacyjnych.

Baza danych Visual FoxPro i język poleceń : Produkt Microsoft do tworzenia aplikacji bazodanowych, który zawiera bogaty obiektowy język programowania pochodzący z języka Xbase.

Visual InterDev : Zintegrowane środowisko programistyczne Microsoft dla aplikacji internetowych. Visual InterDev zawiera narzędzia do kompleksowego programowania (od projektu do wdrożenia), a także zintegrowane narzędzia do programowania i projektowania baz danych. Pierwsza wersja Microsoft Visual InterDev została wydana w 1997 roku.

Visual J++ : Środowisko programowania wizualnego Java firmy Microsoft, które można wykorzystać do tworzenia apletów i aplikacji w języku Java.

Visual SourceSafe : Zorientowany na projekt system kontroli wersji zaprojektowany przez Microsoft do zarządzania tworzeniem oprogramowania i witryn internetowych. Visual SourceSafe przechowuje pliki w bezpiecznym repozytorium, które zapewnia łatwy dostęp autoryzowanym użytkownikom i śledzi wszystkie zmiany dokonane w plikach. Visual SourceSafe współpracuje z dowolnym rodzajem plików tworzonych przez dowolny język programowania, narzędzie autorskie lub aplikację.

Visual Studio : Pakiet narzędzi programistycznych Microsoft do szybkiego opracowywania aplikacji biznesowych i komponentów. Visual Studio jest dostępny w dwóch wersjach. Wersja Professional Edition dla profesjonalnych programistów obejmuje języki Visual Basic i Visual C ++, Visual FoxPro do tworzenia baz danych, Visual InterDev do tworzenia stron internetowych oraz Visual J ++ do programowania w Javie. Wersja Enterprise Edition do programowania na poziomie korporacyjnym obejmuje również Visual SourceSafe (system kontroli kodu źródłowego oparty na zespole) oraz Edition Developer Microsoft BackOffice Server.

Visual Studio .NET : Środowisko programistyczne do tworzenia usług i aplikacji XML sieci Web na platformie Microsoft .NET.

VML : Skrót nazwy języka znaczników Vector. Oparta na XML specyfikacja wymiany, edycji i dostarczania grafiki wektorowej 2D w Internecie. Aplikacja XML (Extensible Markup Language), VML wykorzystuje tagi XML i kaskadowe arkusze stylów do tworzenia i umieszczania grafiki wektorowej, takiej jak okręgi i kwadraty, w dokumencie XML lub HTML, takim jak strona internetowa. Te grafiki, które są renderowane w natywnym systemie operacyjnym, mogą zawierać kolory i można je edytować w różnych programach graficznych.

VoATM : Skrót od Asynchronicznego trybu przesyłania głosu. Transmisja głosu i innej telefonii przez sieć bankomatów.

VoFR : Skrót od Voice over Frame Relay. Transmisja głosu w sieci przekaźników ramek.

modem głosowy : Modem, który może obsługiwać aplikacje do przesyłania wiadomości głosowych wraz z funkcjami przetwarzania danych.

chat głosowy : Funkcja oferowana przez dostawców usług internetowych (ISP), która pozwala użytkownikom rozmawiać ze sobą bezpośrednio przez połączenie internetowe.

poczta głosowa : System, który rejestruje i przechowuje wiadomości telefoniczne w pamięci komputera. W przeciwieństwie do zwykłej automatycznej sekretarki system poczty głosowej ma osobne skrzynki pocztowe dla wielu użytkowników, z których każdy może kopiować, przechowywać lub redystrybuować wiadomości.

wiadomości głosowe : System, który wysyła i odbiera wiadomości w formie nagrań dźwiękowych.

modem głosowy : Urządzenie do modulacji / demodulacji, które obsługuje przełączanie pomiędzy trybami telefonii i transmisji danych. Takie urządzenie może zawierać wbudowany głośnik i mikrofon do komunikacji głosowej, ale częściej korzysta z karty dźwiękowej komputera.

nawigacja głosowa : Wykorzystanie komend głosowych do sterowania przeglądarką internetową. Nawigacja głosowa to funkcja niektórych aplikacji plug-in, które upiększają przeglądarki internetowe, umożliwiając użytkownikowi poruszanie się po sieci za pomocą własnego głosu. Zobacz także przeglądarka internetowa.

sieć głosowa : Termin używany w Internecie w odniesieniu do systemu telefonicznego, często poprzedzający numer telefonu użytkownika w podpisie e-mail.

VoIP : Skrót nazwy Voice over IP. Wykorzystanie protokołu internetowego (IP) do przesyłania komunikacji głosowej. VoIP zapewnia zdigitalizowane audio w formie pakietów i może być używane do transmisji przez intranet, ekstranety i Internet. Jest to zasadniczo niedroga alternatywa dla tradycyjnej komunikacji telefonicznej w publicznej komutowanej sieci telefonicznej (PSTN). VoIP obejmuje komunikację komputer-komputer, komputer-telefon i komunikacja telefoniczna. Ze względu na kompatybilność i interoperacyjność grupa zwana Forum VoIP promuje rozwój produktu w oparciu o standard ITU-T H.323 do transmisji multimediów przez Internet. Nazywany także: telefonią internetową.

VON : Skrót dla głosu w sieci. Szeroka kategoria sprzętu i oprogramowania do transmisji głosu i wideo w czasie rzeczywistym przez Internet. Termin został wymyślony przez Jeffa Pulvera, który założył grupę o nazwie VON Coalition, która sprzeciwia się regulacji technologii VON i promuje VON wśród opinii publicznej.

VRML : Skrót od języka modelowania rzeczywistości wirtualnej. Język opisu sceny do tworzenia trójwymiarowej interaktywnej grafiki internetowej podobnej do niektórych gier wideo, umożliwiający użytkownikowi „poruszanie się” po obrazie graficznym i interakcję z obiektami. VRML, podzbiór formatu plików Inventor (ASCII) Silicon Graphics, został utworzony w 1994 roku. Pliki VRML można tworzyć w edytorze tekstów, chociaż pakiety CAD, pakiety do modelowania i animacji oraz oprogramowanie do tworzenia VRML są narzędziami preferowanymi przez większość VRML autorski. Pliki VRML znajdują się na serwerze HTTP; linki do tych plików mogą być osadzone w dokumentach HTML lub użytkownicy mogą uzyskać bezpośredni dostęp do plików VRML. Aby przeglądać strony internetowe VRML, użytkownicy potrzebują przeglądarki obsługującej VRML lub wtyczki VRML do przeglądarki Internet Explorer lub Netscape Navigator.

Seria V. : Seria zaleceń ITU-T (dawniej CCITT) odnoszących się do modemów i komunikacji modemowej za pośrednictwem publicznego systemu telefonicznego, w tym sygnalizacji, kodowania i charakterystyki obwodów.